Nematerijalna vokalna baština u suvremenom kontekstu

Ciklus radionica “Nematerijalna vokalna baština u suvremenom kontekstu” tri godine za redom otvara prostor istraživanja glasa svim zainteresiranima, bez obzira na prethodno iskustvo, dob ili profesiju. Prošlogodišnji ciklusi (2022-23) dokazali su da postoji znatiželja i potreba zajednice za učenjem tradicionalnih vokalnih tehnika uz vodstvo stručne osobe kao i doživljaj pjevanja u grupi. Velikom uspjehu programa svjedoči konstantna popunjenost radionica, izuzetno pozitivne povratne informacije sudionika i zastupljenost u medijima, kao i izvrsni voditelji: Svetlana Spajić, Joško Ćaleta, Alice in Wonderband, Francesca Paleka, Gloria Lindeman, Zvezdana Novaković, Dunja Bahtijarević, Dina e Mel.

U trećem ciklus radionica 2024. igranju s glasom dodali smo komplementarnu praksu pokreta. Pod vodstvom Irene Z. Tomažin (SLO), Alessia Castellacci (IT) i Silvije Dogan (HR) usmjerili smo pažnju na rezonancu vokalnog, fizičkog i emotivnog tijela.

23. i 24. ožujka, od 10 do 16 sati, održana je radionica Moved by voice (Dodir glasa) pod vodstvom Irene Z. Tomažin, slovenske plesačica, koreografkinje, performerice, vokalistice, pjevačice i improvizatorice, aktivne na domaćoj i međunarodnoj sceni. U svojim istraživanjima tjelesnosti i ekspresivnosti tijela uključuje glas, sonorizira tijelo i ističe tjelesnost kao zvučni ili glasovni krajolik. Do sada je postavila deset autorskih izvedbi u kojima spaja glas i pokret. U autorskom radu kreće se između intimnog i izvanjskog prostora zvučnosti tijela i tijela u glasu, zvuku i prostoru. Više puta je nagrađivana za svoje nastupe na festivalu Gibanica. U glazbenom svijetu privukla je pozornost solo projektom za glas i diktafone iT, spojem pjesama, vokalnog eksperimentiranja, performansa, tekstova, govorne riječi, zvučne poezije i teatra, s kojim se našla na terenu dekonstrukcije glasa po prvi put. Kroz istraživanje glasa u području slobodno improvizirane glazbe, potonju je odvela još dalje, u područje zvučnosti i buke, u područje međuglasa, tijela i zvuka njegove mehanike. Nastupa samostalno ili u suradnji s mnogim koreografima, plesačima, glazbenicima i međunarodnim bendovima u zemlji i inozemstvu. Izdala je dva solo albuma Crying Games i Taste of Silence te album Ljubljana-Wien s Christofom Kurzmannom. Irena je također članica kultnog electronic-industrial benda Borghesia te je s njima izdala dva albuma: And Man Created God i Proti Kapitulaciji. U svom pedagoškom radu, za koji je 2023. godine nagrađena i nagradom Ksenija Hribar Društva za suvremeni ples Slovenije, inovativno širi svoj glas, tijelo, pokret, improvizaciju, govor i pjevanje. Dugi niz godina vodi radionice u zemlji i inozemstvu. Zajedno s kolegom Alessiom Castellacci vodi niz radionica The World is Sound (TWIS) u kojima su istraživanje glasa i improvizacija u prvom planu.

Na radionici smo se susreli s drugačijom verzijom sebe od one koju poznajemo u svakodnevnom životu, otkrivanjem različitih glasova koji se kriju u našim tijelima. Preusmjerili smo pozornost na slušanje svoje nutrine, prilagođavanje vlastitim emocionalnim tokovima i tjelesnim impulsima. Pažljivim slušanjem bolje upoznajemo sebe, ali i svoj zvučni materijal, izričaj i pjesme koje su već budne u nama. Svoj glas smo razvijali kroz intenzivne tjelesne vježbe i vježbe disanja, kroz različite vrste masaže tijela i kroz položaj tijela. Na taj način osluškivali smo tijek emocija uz otvaranje tjelesnih rezonatora. Kretanje emocija time postaje fizičko, opipljivo i također glazbeno. Istraživali smo vezu između pokreta i glasa prateći fizičke impulse kroz vođene improvizacije, promatrali kako se zvuk, dah i pokret nadopunjuju i kako slijede. Svaki dan završili smo individualnim i grupnim pjevanjem, s fokusom na stare narodne tonove iz slavenske tradicije. Nastojali smo savladati koncept primanja pjesama, a ne spravljanja pjesama, koristeći se strpljenjem i otvorenošću. Pjesma postoji već dugi niz godina, a naš zadatak je otvoriti joj se i poslušati što nas ona može naučiti o nama samima.

18. i 19. svibnja, od 10 do 16 sati, održana je radionica Embodied Voice Flow (utjelovljeni tok glasa) pod vodstvom Alessia Castellacci. Alessio Castellacci je pedagog, plesač, koreograf i glazbenik sa sjedištem u Berlinu. Studirao je razvojnu psihologiju (Sveučilište La Sapienza – Italija) i koreografiju (Artez Institut – Nizozemska). Od 2008. posvećen je istraživanju izražajnih mogućnosti ljudskog glasa i od tada razvija pedagoški pristup improvizaciji glasa i pokreta. Presudna iskustva u njegovom razumijevanju integracije glasa, pokreta i uma bila su njegova proučavanja s pionirkom proširenih vokalnih tehnika Meredith Monk; sa začetnicom Vocal Dancea Patricijom Bardi; s etnomuzikologom Markom Van Tongerenom; s iscjeliteljem zvukom Amitom Carmelijem (The Music School Of Life) čiji rad ima dubok utjecaj na njegov odnos prema glasu, dahu i svijesti. Posljednjih 17 godina Alessio redovno održava radionice diljem Europe. Od 2012. do 2021. vodio je obrazovni program SMASH – koji se sada nastavlja kao ROAR Berlin – godišnji program za umjetnost pokreta. Godine 2017. pokrenuo je s koreografkinjom Jule Flierl seriju performansa From Breath to Matter, u kojoj su različiti umjetnici pozvani da dijele radove na temu vokalnog plesa i njegovih političkih implikacija. Od 2017. Alessio s vokalnom umjetnicom i pedagoginjom Irenom Z. Tomažin vodi The World is Sound (TWIS), platformu za zvučne i glasovne prakse sa sjedištem u Berlinu.

Tijekom radionice, upoznali smo osnovne prakse Embodied Voice Flow-a: duboko slušanje (Deep Listening) – meditativna praksa dubinskog primanja zvuka kroz tijelo, bezuvjetno slušanje kao ulaz u našu svjesnost; somatsko iskustvo – doživljavanje vlastitog glasa i tijela kao integrirane cjeline, dijalog s vibracijskom prirodom glasa; pulsiranje/ugađanje (tuning) – rad sa spontanim pulsacijama i melodijama kao način doživljavanja glazbe u razigranom, intimnom, golom smislu; povezivanje sa svojim kreativnim izvorom prepuštanjem glazbi trenutka; kolektivna vokalna improvizacija – organiziranje spontanih ritmično-melodičnih obrazaca u kolektivni glazbeni tok unutar improviziranih zvučnih putovanja.

21. i 22. prosinca, od 10 do 14 sati, održana je radionica Tijelo i Glas pod vodstvom Silvije Dogan, izvedbene umjetnice u polju plesa, glasa, kazališta te vizualne umjetnosti i fotografije. Svoje profesionalno obrazovanje stječe na Akademiji za umjetnosti i kulturu u Osijeku, smjer Neverbalni teatar te na mnogim međunarodnim programima, radionicama i rezidencijama s Irenom Tomažin, Ang Gey Pin, Anne-Marie Blink, Jorge Parenteom, Alessiom Castellaccijem, Angelom Rawlings, Jule Flierl i ostalima. Trenutno se educira kroz program Nanbudoa, japanskih borilačkih vještina i somatskih praksi.

Radionica Tijelo i Glas posvetila se oslobađanju glasa i spajanju glasa i tijela kroz slušanje i usmjeravanje pažnje na unutrašnje procese, kretanje fizičkog, emotivnog tijela i praćenje impulsa. Glas je živ, otkriva našu snagu i krhkost, naizgled se manifestira u prostorima izvan nas, a čitavo bogatstvo stvaranja i korištenja glasa ovisi o protoku našeg unutarnjeg svemira. Cilj je probuditi čitav tjelesni, vokalni i emocionalni aparat te kroz vježbe disanja, dubokog opuštanja, dodira i slušanja doprijeti do vlastitih ritmova i melodija koje organski nosimo u sebi.

Prvi dio radionice posvetili smo zagrijavanju tijela i glasa kroz vježbe disanja i buđenja fizičkog i energetskog tijela. Usmjeravali smo pažnju u kosti, tkiva i tekućine koji nose golem potencijal za rezonancu. Kroz različite vrste dodira promatrali smo strujanje emocija i oslobađanje glasova. Drugi dio radionice bazirao se na produbljivanju jutarnjih vježbi kroz utjecaj fizičkog kontakta na oslobađanje glasova i protok emocija. Istraživali smo povezanost glasa i tijela zahvaljujući improvizacijskim zadacima. U radnom odnosu s partnerima učili smo o podršci fizičkog kontakta, slušanja, svjedočenja i snazi glasa, koja može dotaknuti našu nutrinu/okolinu.


Održavanje radionica u sklopu programa “Nematerijalna vokalna baština u suvremenom kontekstu” organizira udruga “Kamene babe” u suradnji sa zborom Fige i Koncertnim uredom Zadar, uz financijsku potporu grada Zadra i Zadarske županije.

Kategorija: Glazba, Radionica