Umjetnička rezidencija “Arheologija bića – rijeka Bijela”

Umjetničko istraživanje “Arheologija bića“ višegodišnja je suradnja Međunarodnog kazališnog observatorija (International Theatre Observatory) i udruge “Kamene babe“. Na 10-dnevnoj rezidenciji  u Lončarima, Karin Gornji, od 14. do 23. rujna 2024. udruga “Kamene babe” ugostila je pet umjetnik/ca: Nadezdu Nazarovu (RU), Lisu Stewart (AU), Mattea D’Ercole (IT), i Jagodu Cupać (NL/HR), pod umjetničkim vodstvom Sergeija Kovalevicha (UA) koji se radu pridružio online iz Ukrajine, gdje trenutno živi, a zbog rata nije u mogućnosti putovati. Umjetnici su se upoznali s principima umjetničkog rada i istraživanja redatelja i pedagoga Sergeija Kovalevicha, razmjenjivali vlastite umjetničke prakse, i istraživali lokalnu tradicijsku građu Zadarskog zaleđa.

Prije dolaska na samu lokaciju, rad je započeo kroz online seminare i individualne zadatke. Pisanjem o vlastitim potrebama za ovim specifičnim radom, umjetnici su postavili okvire vlastite suradnje i osmislili program 10-dnevne rezidencije. Dnevni rad na rezidenciji uključivao je jutarnju qi-gong praksu, pod vodstvom Lise Stewart, koja je bila otvorena svim zainteresiranima. Nakon doručka, program se nastavljao tjelesno-vokalnim treningom (Zero Ritual) – tjelesna disciplina kojom se istražuje fizički odnos glasa, tijela i prostora. Treninzi Zero Rituala snimali su se, kako bi služili kao baza za refleksiju, individualnu i grupnu, u formi online seminara s Kovalevichem. Grupne refleksije nastavljale su se radom na pjesmama, kroz analizu teksta, melodije i povijesno-geografsko-kulturnog konteksta te vlastitiog odnosa s pjesmom. Istraživanje se zatim nastavljalo na terenu, u kanjonu rijeke Bijele, kroz meditacije i vokalne improvizacije, te u okolnim mjestiima, kroz susrete s lokalnim stanovništvom u Karinu Gornjem i Donjem. U tijeku rezidencije, umjetnici su također posjetili Zadar, Kistanje (koncerta zbora Fige) te Islam Grčki (Kula Stojana Jankovića). Ovi posjeti bitno su doprinijeli upoznavanju s lokalnim materijalnim i nematerijalnim kulturnim nasljeđem te umrežavanju s udrugama i pojedincima koji bitno doprinose razvoju kulture u Zadru i zadarsko-šibenskom zaleđu (Udruga za razvoj nezavisne kulture “Vlajter-ego” Benkovac; Kulturno umjetnička udruga Verige, Kistanje; Teatro Verrdi, Zadar; obitelj Desnica).

U sklopu rezidencije, 22. rujna 2024. organiziran je i javni participativno-performativni događaj “Sharing songs – Zvučni kružok” na imanju Pueblo Escondido, kojim je otvoren prostor pjesme i slušanja svim zainteresiranima. Umjetnici su nakon uvodnog predstavljanja podijelili s prisutnima dio svoje prakse kojom su se bavili tijekom rezidencije – tehniku vokalne improvizacije pulling strings. Zatim su poveli sudionike u vokalno zagrijavanje i kolektivnu vokalnu improvizaciju (circle singing). Četvero umjetnic/ka pridružilo se 16 sudionic/ka u grupnom stvaranju pjesme koja nastaje uspostavljanjem zajedničkog ritma na kojem se grade jednostavne melodije u nekoliko slojeva. Kako bi održali pjesmu stabilnom i živom, te u isto vrijeme dozvolili njenu transformaciju, sudionici su kroz dodatne elemente ‘igre’ mogli iskusiti pjesmu promjenom grupe/melodije koju izvode, ulaskom u centar i kretanjem kroz krug, svo vrijeme svjesni kolektivne odgovornosti za zajednički zvuk. Nakon kolektivne improvizacije, otvoren je prostor za dijeljenje pjesama, kojem su se odazvale članice zbora Fige koje su izvele pjesmu “Bukovico, moj debeli lade” i “Tsintskaro”, kojoj su se pridružili i svi prisutni.

Nakon “Zvučnog kružoka”, organizirana je projekcija radova Sergeija Kovalevicha, koja je postavljena u rezidencijalnom prostoru Pueblo Escondido, uz tehničku podršku Teatra Verrdi i udruge Vlajter-ego. Prikazani su video fragmenti radova iz različitih godina i različitih projekata: (1) dva video fragmenta iz rada s pjesmom na 9. sjednici International Artistic Resource “Song of Songs”, koja se održala na Institutu Jerzy Grotowski u Wroclawu, Poljska; (2) fragment performansa “On Sunday early…” (projekt RASA) 2009. na festivalu “Theatre as a place of truth” na Institutu Jerzy Grotowski (Wroclaw, Poljska);. (3) video fragment rada na pjesmi tijekom rezidencije u Rijeci 2019., kojom je počeo istraživačko-edukativni projekt “Arheologija bića”; (4) fragment autorovog treninga (S. Kovalevich), koji se održao u Capaisiju (Haiti) u tradicionalnoj vudu crkvi i vudu zajednici u okviru edukativnog, istraživačkog i umjetničkog projekta producenta i redatelja Fabricea Nicota (Francuska) te redatelja i kazališnog antropolog Sergei Kovalevich (Ukrajina) – “Time for Spirit”; (5) ulomak s predstavljanja rada Međunarodnog kazališnog opservatorija (ravnatelj Sergej Kovalevich) u ARTA centru (Association de Recherche des Traditions de I’Acteur, Pariz, Francuska. ožujak 2018.). Video projekcije dostupan je na YouTube kanalu udruge “Kamene babe” (https://youtu.be/BcEr7bL3pcw).


Umjetničko istraživanje “Arheologija bića” organizirala je Udruga Kamene babe u suradnji s International Theater Observatory i rezidencijalnim prostorom Pueblo Escondido, uz financijsku podršku Grada Zadra, Zadarske Županije i Europske Unije, kroz program Goethe Instituta Culture Moves Europe.

Kategorija: Istraživanje, Rezidencija